Haber

Ticarette E-Rapor Dönemi Başladı

Başbakan Yardımcısı Babacan, Türk ticaret hayatında yeni bir dönemi başlatan “E-Rapor Sistemi”nin dünyada ilk ve tek olduğunu söyledi.
Kredi Kayıt Bürosu‘nun (KKB) Ataşehir’deki yeni binasının açılışı ile çek ve risk raporlarının elektronik ortama taşındığı ”E-Rapor Sistemi”nin tanıtımında konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, aslında bir bina ve bir elektronik raporlama sisteminin hizmete açılışından bahsedilse de işin özünde Türk ticaret hayatı için bugünden itibaren yepyeni bir dönem başladığını belirtti.
Sistemdeki bilgilerin bundan sonra çek alan, senet alan ya da herhangi bir şekilde birbirine kredi açan şirketlerin, müteşebbislerin işine çok çok kolaylaştıracağını ifade eden Babacan, şunları aktardı:
”Diyelim ki A kişisi B kişisinin çekini ya da senetini alacak ya da bir şekilde vadeli mal verecek. A kişisi diyecek ki, borçlanacak kişiye ben seni nereden tanıyayım? Sen borcunu öder misin? Ödemez misin?
Çeki verecek kişi, B şahsı da diyecek ki A şahsına, sen beni incele. Nereden incele? Ben sana şu anda izin veriyorum. Cep telefonu ile ya da internet üzerinden ya da bana bir adres göster, cep numarası göster. Benim bilgilerim dakikalar içerinde, ihtiyatlı konuşuyorum belki de saniyeler içerisinde sana ulaşacak. Sen benim kredi sicilime bak. Bana kredi verecek misin? Çeki mi alacak mısın? Almayacak mısın? Ona göre karar ver. Sistemin özü bu.”
”Kurulmuş olan sistem dünyada ilk ve tek”
Babacan otokontrol mekanizmasının çok çok olumlu sonuçlar getireceğine inandiğini belirterek, “Kurulmuş olan sistem arkadaşların verdiği bilgiye göre dünyada ilk ve tek. Bizim bankacılık sistemimizin, Merkez Bankamızın teknoloji altyapısı artık dünyada dillere destan” diye konuştu.
Kaynak: AA
Kredi Kayıt Bürosu Tüm Borçları Kayıt Altına Alıyor

 
Ticarette E-Rapor Şeffaflığı – Cnnturk


E-Rapor Talebi
Rapor talebi iki farklı şekilde yapılabilmektedir:

 1. İnternet Şubesi kanalı ile;
  1. Üyenin kendisine ait Risk veya Çek Raporu talebi için,
   • Rapor talep eden kişi, www.kkb.com.tr üzerinde bulunan internet şubesi linkini kullanarak güvenli bir şekilde sisteme giriş yapar.
   • İnternet Şubesi içinden Rapor işlemleri menüsüne erişir ve almak istediği raporu seçerek ödemesini gerçekleştirir ve rapor üretilir.
  2. 3.kişi ve kurumlara ait Risk veya Çek Raporu talebi için;
   • Rapor talep eden kişi, www.kkb.com.tr üzerinde bulunan internet şubesi linkini kullanarak güvenli bir şekilde sisteme giriş yapar.
   • İnternet Şubesi içinden raporunu talep ettiği kişiye ilişkin bilgileri sisteme girer.
   • KKB, rapor sahibi 3. kişiye SMS atarak, raporunu talep eden kişi hakkında bilgi vererek rapor teslimi için onay ister. Rapor sahibi 3. kişinin onay vermesi halinde hem rapor talep edene hem de rapor sahibi 3. kişiye raporu ulaştırılır.
 2. SMS kanalı ile;
  • İnternet Şubesine bir defa üyelik işlemini tamamlamış olan kullanıcılar, diledikleri taktirde SMS kanalı ile de rapor talebinde bulunabilirler. Bu işlem üyelik sırasında tanımlanmış olan cep telefonu numarası üzerinden gerçekleştirilmelidir. Rapor talebi yapılıp, başvuru onaylandıktan sonra talep eden kişiye 2 kısa mesaj iletilmektedir. Birinci mesajda detay rapora erişim için referans numarası, 2. mesajda özet rapor yer almaktadır.
  • Önemli not: Referans no ile erişilen 3. kişi detay raporuna erişim sadece bir seferliktir.
  1. Risk Raporu Talebi
   1. Üyenin kendisine ait risk raporu talebi için;”Riskim” yazın, aralarında boşluk bırakarak, TCKN veya Vergi kimlik numarasının son 4 hanesini ekleyip,4552’ye SMS gönderin. ÖRNEK: Riskim 1234
   2. 3. kişiye ait risk raporu talebi için;Risk raporu talebi için farklı formatlarda mesaj gönderimi yapılabilmektedir. Raporu talep edilen kişi bir tüzel kişilik ise, rapora teyit verebilmesi için öncelikle sisteme üye olmuş olması gerekmektedir. Üye olmayan tüzel kişilerin raporları sistemden sorgulanamamaktadır.
    1. (1) Çek numarası ile sorgu yapmak için;
     “Risk” yazıp, aralarında boşluk bırakarak, 3.kişiye ait çek numarası (?) ve kendi TCKN veya Vergi kimlik numaranızın son 4 hanesini ekleyip, 4552’ye SMS gönderin. Örnek: Risk 2930555 208 0155 000185438404 1234
    2. (2) TCKN veya VKN ile sorgu yapmak için;
     “Risk” yazın, aralarında boşluk bırakarak 3.kişinin TCKN/VKN’si, 3.kişinin ilişkili olduğu Banka Adı (?), TCKN veya Vergi kimlik numaranızın son 4 hanesini ekleyip, 4552’ye SMS gönderin. Örnek: Risk 12345678912 ABCBANKASI 1234
  2. Çek Raporu Talebi
   1. Üyenin kendisine ait Çek Raporu talebi için,”Cekim” yazıp, aralarında boşluk bırakarak, TCKN veya Vergi kimlik numarasının son 4 hanesini ekleyip,4552’ye SMS gönderin. ÖRNEK: Cekim 1234
   2. 3. kişiye ait Çek Raporu talebi için;”Çek” yazıp, aralarında boşluk bırakarak, 3.kişiye ait çek numarası (?) ve TCKN veya Vergi kimlik numarasının son 4 hanesini ekleyip, 4552’ye SMS gönderin. ÖRNEK: CEK 2930555 208 0155 000185438404 1234

 

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.